GOTIKA

21. ledna 2008 v 17:15 |  Něco málo o umění

Gotika

Gotika je umělecký sloh , který navazuje na románský sloh. Tento sloh se začíná projevovat již od druhé poloviny 12. století a pokračoval do vrcholného středověku asi tak po další tři století. V českých zemích nastupuje i ustupuje gotika o něco později. Když se v Itálii a Francii již prosazovala renesance tak v Německu a ve střední Evropě gotika trvala až do počátku 16. století. Renesance se snažila popřít gotiku a při svém vývoji se opírala o antické dědictví.

Termín gotika nebo gotický se vztahuje ke Gótům. Přisoudili jej s opovržením italští humanisté ."Gótské" umění podle nich znamenalo asociaci primitivního či barbarského. Ve Francii byl gotický sloh nazýván "style ogival" --- sloh lomenný.
Gotický sloh vznikl postupným vývojem ze slohu románského. Počátky slohu začínají ve Francii a jsou spojeny s vybudováním chrámu opatství v Saint-Denis poblíž Francie. V gotickém stylu je jistá filosofie za Bohem , která se projevovala vertikalismem , oproti románskému slohu dochází u staveb také k značnému prosvětlení a "odhmotnění". Gotika na rozdíl od románského slohu již nedosáhla plného rozšíření po celé Evropě. Vliv gotiky na územích pod vlivem pravoslavné církve, na tamější umělecké cítění byl značně limitovaný.

Architektura


Vznikají mohutné stavby jako např. mnohé katedrály, ale i stavby menšího charakteru.
Znaky architektury:
  1. Lomený oblouk
- vývoj od širokého a méně lomeného až k vysokému ostře zalomenému
- oblouk je používán v oknech, portálech a všech zdobných částech stavby i v uměleckém řemesle
- Podle tvaru oblouku lze určit i léta vzniku
  1. Vertikalismus
- v samotné stavbě i v jednotlivých jejích částech.
  1. Vnější opěrný systém
- používaný u katedrál
- je pomocným činitelem podpírajícím zeď
- plochy zdi totiž neustále ubývalo, protože se používaly velké plochy oken
- Největším příkladem je soukromá královská kaple Sainte Chapelle ve Conciergerie v Paříži ta je nazývána gotickým skleníkem
  1. Vnitřní opěrný systém
- se skládá z opěrného oblouku a opěrného sloupu.Tím je rozložená váha stropu na opěrné sloupy a na zdi
  1. Zdobné prvky - patří fiály -drobné věžičky, které zdobily střechu i umělecké řemeslo.
- chrliče - hlavy s otevřenou hubou (na vodu)
gotické katedrály- Notre Dame v Paříži, Notre Dame v Remeši, katedrála v Chartres
Německá gotika - stavby z cihel , které se neomítaly
Anglická gotika - stropy se síťovou klenbou, složitou a i řešenou ornamentálně
Italská gotika - významný Dóžecí palác v Benátkách (je zvláštní ornamentem na fasádě připomínající prvky Středního východu.
Česká gotika - ta dosáhla světové úrovně v oblasti malířské i(částečně)sochařské
Katedrála Notre-Dame- v Paříži

Sochařství

Nejdříve sochařství bylo pouhým doplňkem architektury . V tendenci ideálů gotiky převládala vertikalita - v celém těle a zvláště v hlavně v drapérii. Sochy nebyly volně v prostoru, ale byly přilepeny přímo k architektuře. V průčelí chrámů u portálů se tesaly sochy apoštolů po pravé i levé straně (6 a 6). Stalo se to takovým zvykem . Postupem doby se socha dostála hlavně na oltář, ale i na zeď.
Vrcholným projevem gotického výtvarného umění bylo zpodobení Panny Marie. V tomto období se zobrazovala buď jako madona s malým Ježíškem nebo jako(a to později) pieta -truchlící matka s mrtvým Kristovým tělem, sejmutým z kříže, v klíně (z italského slova pietas - lítost).V tomto období bylo toto téma nejčastější.
Gotické postavy v gotickém sochařství a malířství - typické směřování vzhůru - byly štíhlé a vysoké, mírně prohnuté do tvaru písmene S. Tvářích nacházíme výrazy zcela pozemských lidských citů, utrpení nebo radosti. Ježíš jako nemluvně odpovídá středověkému chápání dítěte jako malého dospělého člověka. Dalším námětem byl Kristus na kříži (krucifix) a apoštolové se svými atributy.
Materiál pro sochy - kámen, nebo lipové dřevo . socha se potahovala jemným plátnem a když přilehlo na sochu tak se barvilo (polychromovalo) . Postupně pozorujeme tendenci realismu, pohybu a přibližování se ke všemu, co bylo v umění starších evropských civilizací původně známo.
Sousoší Kristus na hoře Olivetské z 15. století patří k nejvýznamnějším dílům středoevropské pozdní gotiky.

České země

Ve světovém měřítku sehrála zvláštní roli parléřovská huť svatovítská, jejíž představitelé se snažili vytvořit i individuální portrét.
Pokud chcete o ní vědět více našla jsem fajný odkaz můžete kliknout zde.

Malířství

V období gotiky nebylo malířství vnímáno jako umělecká činnost, ale jako řemeslo. Zde se připojují nedostatky, spojené se zákazem studia lidského těla. Existuje skoro jediná, náboženská tematika,která líčí neustále biblické události. Obličeje světců a těch okolo stojících mají stejný výraz a podobu. Je používáno obrysových linií a jasných barev. Schématické pózy a použité barvy byly často symbolické a měly přiřazený zvláštní význam. Obzvláště používané barvy v obrazech s náboženskými náměty byla modrá a zlatá.
Obrazy nebyly podepsány (signovány),ale někde byl uveden symbol nebo začáteční písmena. Kunsthistorici dávají názvy spojené s místem naleziště, např. Madona třeboňská. Pozadí obrazů - někdy znázorňovalo hornatou krajinou reliéfně řazenou nad sebou nebo plošnou barvou (zlatem) s vytlačenými ornamenty a podle typu ornamentu se často určila dílna mistra nebo škola.. V rohu obrazu býval zachycen portrét nebo postav donátora (člověk, který obraz financoval). Bývali to mnichové, šlechticové nebo kupcové.
  • Obrazy deskové - malovány na dřevěné desky, které byly složené z malých přesně opracovaných špaličků tvrdého dřeva prokládaných a lepených do kříže v několika vrstvách. Říká se , že desky byly potáhovány plátnem, ale nebylo to tak to bylo až v renesanci.
  • Fresky - obrazy malované do vlhké omítky, jsou druhým typem používané výtvarné tvorby.
Panna Marie - Bogorodica Vladimirskaja, Rusko, 12. století
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 landek landek | 28. ledna 2008 v 10:22 | Reagovat

docela dobrý přehled.. díky

2 mortisha mortisha | 3. února 2008 v 20:12 | Reagovat

není za co..

3 STEPA DINDOVA STEPA DINDOVA | 27. března 2008 v 11:39 | Reagovat

AHOJKY TENTO BLOG JE UZASNEJ HROZNE SE MI LIBI ALE SKODA ZE TAM NENI TOKIO HOTEL!!

4 anyx anyx | 7. dubna 2008 v 15:27 | Reagovat

no fujjjjjj ten blok je primo hnusnejjjjjjjjjjjj gotoka ma mit jiny obrazky a ne nejaky z picovany  obresky z merii terezii nebo co to jeeeeee fuuuuujj

5 Mortisha123 Mortisha123 | 8. dubna 2008 v 20:02 | Reagovat

trocha vzdělání :) ti neuškodí a jestli se chceš dívat na nějaké bílé obličeje a upíří zuby hold musíš najít lepší blog, co se tobě bude líbit :)

6 Sabi Sabi | Web | 26. května 2009 v 18:21 | Reagovat

skvělý přehled hned je mi všechnojasnější

7 x x | 29. července 2009 v 10:58 | Reagovat

anyx je trochu velka blbka

8 Monyish Monyish | 1. října 2009 v 18:32 | Reagovat

Tywoéé !!=o co to je za anyxe ??=D Ty seš pěkná blbka anyx !!=P..Jinak blog hezkej =)Přehlednej.. !!=)

9 ja ja | 21. února 2010 v 10:49 | Reagovat

diky moc za todle .... pomohlo mi to v  referatu :D

10 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 3. února 2011 v 21:42 | Reagovat

Jo Gothica moje oblíbená.

11 butterfly butterfly | 2. ledna 2012 v 17:50 | Reagovat

..sice je většina toho překopírovaná z wikipedie, ale máš to tady přehlednější ;)

12 ZKCZ ZKCZ | 12. ledna 2012 v 17:02 | Reagovat

dobre

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama